Okres świąt to tradycyjnie jeden z najbardziej gorących okresów w bankach. Liczba wniosków o kredyt jest pod koniec grudnia znacznie wyższa niż w pozostałych miesiącach, a to oznacza, że bank może nie zdążyć z rozpatrzeniem podania o kredyt jeszcze przed świętami. Najrozsądniej więc będzie zadbać o pożyczkę na święta już na kilka tygodni wcześniej, a jeśli nie udało się tego zrobić, najlepszym wyjściem będzie złożenie wniosku we własnym banku. Dlaczego? Banki, które prowadzą nasze konto osobiste, są lepiej zaznajomione z naszą sytuacją finansową, dlatego można liczyć na uproszczone procedury przyznawania pożyczki – znanego klienta nie trzeba tak dokładnie sprawdzać, dokładnie wiadomo, jakie są jego wpływy oraz w jaki sposób potencjalny kredytobiorca zarządza swoimi finansami. W okresie świątecznym czas jest szczególnie cenny, dlatego zwracając się do własnego banku klienci mają większe szanse na to, że dostaną kredyt na czas.
Świąteczne pożyczki zaciągane są najczęściej tuż przed Bożym Narodzeniem, a ponieważ chętnych jest bardzo wielu zawsze jest ryzyko, że bank pominie nasz wniosek i pieniądze zostaną przyznane już po czasie. Jednak mimo tego, że pieniądze potrzebne są od zaraz, lepiej unikać pochopnych decyzji i nie wybierać od razu kredytu, który udzielany jest od ręki. Dotyczy to szczególnie tych pożyczek, które będą zaciągnięte w innym banku – ekspresowe kredyty są z reguły znacznie droższe niż konwencjonalne kredyty gotówkowe, a więc ich zaciąganie jest po prostu nieopłacalne. A jeżeli nie mamy czasu na kilka dni czekania, aż bank zajmie się naszym wnioskiem, warto się zwrócić o pomoc do banku, który zajmuje się naszym rachunkiem. Jeśli na konto co miesiąc wpływa pensja z pracy, bank nie będzie żądał zaświadczenia o zarobkach, co znacznie skróci proces przyznawania kredytu. Pozostałe procedury również będą znacznie uproszczone i jest spora szansa, że kredyt zostanie przyznany w ciągu jednego dnia. Trzeba jednak pamiętać o tym, żeby dokładnie sprawdzić w podpisywanej umowie, jakie będą warunki spłaty kredytu.
Dobrze jest także przed wizytą w banku dokładnie sprawdzić, jakich dokumentów będzie potrzebował pracownik banku aby rozpatrzyć nasz wniosek. Czasami wystarczy samo zaświadczenie o zarobkach i dowód osobisty, ale w niektórych przypadkach banki wymagają jeszcze dodatkowych dokumentów.