Pożyczki społecznościowe

Osoby wpisane do BIK, studenci, emeryci, pracujący na umowy o dzieło czy zlecenie – wszystkie te grupy łączy wspólny element w postaci trudności w otrzymaniu kredytu lub pożyczki w banku. Niskie dochody lub zła historia kredytowa nie stanowią atutów dla wszelkiej maści instytucji finansowych. Jednak na szczęście istnieją alternatywne metody na szybki zastrzyk gotówki, dostępne również dla osób, które zostały wcześniej wymienione. Mowa tu mianowicie o pożyczkach społecznościowych, zwanych z języka angielskiego social lending. Pojęcie to jest znane w Polsce stosunkowo od niedawna, tym bardziej, że pierwszy tego typu portal – Kokos.pl, powstał w 2008 roku.

Pożyczki społecznościowe łączą ze sobą osoby, które chcą wziąć pożyczkę z osobami, które mają nadwyżki finansowe i są gotowe na podjęcie stosunkowo dużego ryzyka, aby uzyskać zwrot z inwestycji znacznie wyższy, niż na przykład na lokacie bankowej. Biorąc pod uwagę, że w przeważającej większości użytkownicy nie wiedzą nic o sobie i przed zawarciem umowy pożyczki nie znają nawet podstawowych danych osobowych, a wyłącznie nick, operatorzy serwisów pożyczkowych muszą zadbać o to, aby podjąć wszelkie możliwe działania minimalizujące ryzyko próby wyłudzenia pieniędzy przez nieuczciwym pożyczkobiorców. Podstawą są odpowiednie weryfikacje, na przykład na podstawie dowodu osobistego, rachunku bankowego, pracodawcy czy miejsca zamieszkania. O ile ryzyko nie zniknie całkowicie, to jednak dzięki takim weryfikacjom użytkownicy otrzymujący pożyczkę będą świadomi, że w przypadku gdy powinie im się noga i nie spłacą jej w terminie, pożyczkodawcy będą mieli ułatwione zadanie w odzyskaniu swoich wierzytelności.

Właściciele serwisów pożyczek społecznościowych wprowadzają coraz więcej zabezpieczeń, które mają sprawić, że taki sposób inwestowania i pożyczania pieniędzy, będzie coraz bezpieczniejszy (sprawdź najtańsze pożyczki gotówkowe na szybkie-pozyczki.info). Biorąc pod uwagę, że w serwisach pożyczek społecznościowych wciąż przybywa nowych użytkowników, udzielane są codziennie pożyczki liczone w tysiącach złotych, a ogólna wartość pożyczonych pieniędzy rośnie w spokojnym, ale coraz szybszym tempie, można jednoznacznie stwierdzić, że prawdziwy rozkwit tego segmentu w działalności internetowej dopiero przed nami. Wpływ na to ma wiele czynników, spośród których można wymienić między innymi rosnącą liczbę sprawdzonych pożyczkobiorców, coraz więcej weryfikacji, lepsze zabezpieczenia systemów, na których działają pożyczki społecznościowe. Niektórych pożyczkobiorców mogą na początku odstraszać koszty, jakie trzeba ponieść w związku z weryfikacjami, czy też oprocentowanie – najczęściej starając się po raz pierwszy o pożyczkę trzeba się liczyć z tym, że inwestorzy będą oczekiwali możliwie największego oprocentowania pożyczki z uwagi na ponoszone ryzyko. Jednak wraz z czasem aktywności w danym serwisie, budowaniem dobrej historii pożyczkowej, czyli terminowym spłacaniem zobowiązań, można liczyć na to, że po jakimś czasie bez problemu w kilka minut będzie można uzyskać pożyczkę na procent znacznie niższy niż w bankach, a to wszystko bez wychodzenia z domu czy dopełniania zbędnych formalności.

POMOC EKSPERTA EXPANDERSPRAWDŹ
+